DEMİR EKSİKLİĞİ

Vücudunuzda demiryeterli miktarda yoksa yorgunluk, halsizlik, bitkinlik gibi şikâyetler başlıyor, demir eksikliği yorgunluk nedenlerinden biri oluveriyor. Demir eksikliği depresyona davetiyede çıkarıyor. Eğer demiriniz de azalma varsa hafızada zayıflama oluyor.
Bir şeye odaklanmada, öğrenmede ve öğrendiklerinizi hatırlamada güçlükler başlıyor. Bu nedenle de demiri azalan çocuklarda beyn gelişimi yavaşlıyor. Bu çocukların hareketlerini kısıtlarken oturmaları, yürümeleri, bedensel olarak büyümelerinde de gecikmeler oluyor. Demiri oranında azalma olan yaşlılarda hafıza sorunlarıyla daha sık karşılaşıyorlar.
Önemli bir sorun da: Bağışıklık sistemi de demir oranında ciddi ölçüde etkileniyor. Demir oranı düştükçe bağışıklık sistemide zayıflıyor. Grip, nezle, farenjit ve sinüzi gibi saglık sorunlarında artış başlıyor.“Demir oranımızı korumak” sağlığımızı korumak ve sürdürmek bakımından önemli bir nokta.
70-80 kiloluk bir yetişkinin vücudundaki demir miktarı 5 gr.dır
Yeterince demir almazsanız, demir noksanlığına yakalanmanız, hatta demir eksikliği kansızlığı hastası olmanız kaçınılmaz hale geliyor.

Demir eksikliğinde

Tırnaklar düzleşip çukurlaşır, kolay kırılır.
Saçlar kırılır, matlaşır, dökülür.
Dil düzleşir, ağrılı hale gelir.
Saçlar kırılır, matlaşır, dökülür.
Dil düzleşir, ağrılı hale gelir.
Ağız köşelerinde çatlaklar oluşur.
Yorgunluk başlar.
Unutkanlık sık görülür.
Depresyon ihtimali artar.
Çapıntı, nefes darlığı sıklaşır.
Uyku kalitesi bozulur.
Soluk, kuru bir cilt ortaya çıkar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2018© BioSimya.Tüm hakları saklıdır.