NANO GÜMÜŞ NEDİR

Nano gümüş Nedir? Latincede cüce anlamına gelen “ nano” kelimesi teknik olarak herhangi bir fiziksel büyüklüğün milyarda biri demektir. Nanoteknoloji milimetrenin milyarda birini ifade eder

Nano gümüş partiküllerinin etkileri -Hücre zarından çabuk geçebilmesi. -Antibakteriyel, antivirüs, antifungal ve antimikrobik özellikleri nedeniyle sağlık için önemli olması. -Dokumacılıktan kremlere, halı sanayisinden koltuklara , ilaçlardan merhemlere kadar çeşitli kullanım alanlarının olması. -Tedavi edici olmasıdır.

Nano gümüş partiküllerinin hücre zarından geçebilmesi Nano Gümüş partikülleri ; karşılaştığı bakteri ve mikrobun hücre duvarını geçerek hücre zarındaki mikrop ve bakterinin DNA’sını bozmaktadır. Böylece her 5saniyede bir çoğalan mikrop ve her 20 dakikada bir ikiye katlanabilen bakterilerin üremesini engellemektedir. Gümüşün ortaya çıkardığı elektronlar , hücre zarını yırtarak kumaş üzerinde mikro organizmaların DNA ve RNA’sının kendilerini tekrarlayarak çoğalmaları özelliğini yok eder. Bakteri ve mantarlar zarları bölünerek çoğaldıkları için zarları yırtıldığında çoğalmaları engellenmiş olur. Böylece mikrobik aktiviteyi etkisiz hâle getirir. 1 saat içinde bütün bakteri ve mantarları %99,9 oranında öldürür. 500’den fazla bakteteri ve mantar çeşidine karşı etkilidir .

Antibakteriyel , antifungal ve antimikrobiyal Özellikler Gümüş bakterilerin bağışıklık kazanmasına izin vermez. Bakterilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için sıcaklık, nem ve bu şartları hazırlayan yüzeylere ihtiyacı vardır. Bu nedenle çoraplar bakteriler için ideal bir ortam oluşturur. Gümüş bu mikroorganizmaları uzaklaştırarak koloniler meydana getirmelerini engeller. Gümüş amonyağı ve doğallığı bozulmuş (denatüre) proteinleri nötralize ederek antiteriyel etki sağlar. Nano gümüş içerikli çoraplarının antibakteriyel, antimikrobiyal etki gösterdiği aynı zamanda ayak mantarının oluşmasına engel olduğu, oluşan ayak mantarının iyileşmesinde önemli etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Gün boyu vücudumuzun yükünü taşıyan ayaklarımız çeşitli nedenlerle terler ve koku yapan bakterilerin çoğalması için uygun ortamı oluşturur. Nano saf Gümüş iplik ve doğal liflerden üretilmiş çoraplar ayağınızın hava almasını sağlayarak ayağınızın terlemesini engeller. Gümüş iplik ter ve ayak kokusu yapan bakterilerin üremesini ve çoğalmasını önler.Gümüş, ter(amonyak) ve yapısı bozulmuş (denatüre) proteinleri nötralize eder, bakterilerin birleşiminden meydana gelen koku moleküllerini antibakteriyel özelliğiyle ortadan kaldırır. Mantar ve egzama rahatsızlığından en çok olumsuz etkilenen organlarımız ayaklarımızdır. Mantar ve egzama rahatsızlığının ortak yönleri deri hastalıkları olmasıdır. Bu iki önemli rahatsızlığının oluşmasına sebebiyet veren birçok faktör bulunmaktadır. Ayaklarımızda oluşan türlü bakteri ve enfeksiyonlara bağlı olarak hatsızlıklar gelişim göstermektedir. Bu özelliği nedeniyle nano gümüş partikülleri koruyucu elbiselerde, dişçilikte ve çeşitli sahalarda kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2018© BioSimya.Tüm hakları saklıdır.