Çinko’nun Sağlığa Faydaları Nelerdir

1. Bağışıklığı arttırarak, soğukalgınlığı ile mücadele eder.

Çinko genellikle soğuk algınlığı ve hastalık semptomlarıyla mücadele için bir çare olarak görülüyor.
Çinko, en az beş ay süreyle alındığında, soğuk algınlığı ile hastalanma riskinizi azaltabilir ve ayrıca iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Yapılan araştırmalar, çinkonun mukus ve bakterilerin burun pasajlarına yapışmasına neden olan moleküler prosesi etkileyebileceğini gösteriyor.
İyonik çinko, elektriksel yüküne bağlı olarak, burun epitel hücrelerindeki alıcılara bağlanarak ve etkilerini bloke ederek bir antiviral etki gösterebilme özelliğine sahiptir.

2. Kansere karşı mücadelede güçlü bir antioksidan olarak görev yapar.

Çinko, kanser tedavisi de dahil olmak üzere, oksidatif stresle mücadeleye ve hastalık gelişim şansını azaltmaya yardımcı olan etkili bir anti-inflamatuar ve antioksidan ajandır.
Özellikle yaşlı hastalarda çinko yararları, kanserli hücre mutasyonunu ve tümör büyümesini engelleyen sağlıklı hücre bölünmesini destekleme kabiliyetini içermektedir.

3. Hormonları dengeler.

Çinko hormon sağlığı ve doğurganlığa faydalıdır, çünkü hem erkek hem de kadınlarda çok yaygın rolü olan testosteronu doğal olarak artırmak da dahil olmak üzere hormon üretiminde önemli bir rol oynar.
Çinko aynı zamanda kadın seks hormonlarını etkiler ve yumurtalıklarda yumurta oluşturma ve bırakma işlemlerine dahi katılmaktadır.

Çinko kadınlarda üreme sağlığını destekleyen östrojen ve progesteron üretimi için gereklidir.
Östrojenler çok yüksek veya çok düşük seviyelerde menstruasyon, ruh hali değişiklikleri, erken menopoz, kısırlık sorunlarına neden olabilir ve hatta bazı kanserler için riski arttırabilir.

4. Diyabetle savaşır.

Çinko, kan şekerinin düzenlenmesinde rol oynayan ana hormon olan insülini dengelemek için gereklidir.
Çinko, kan şekeri düzeylerini etkiler, çünkü insülin pankreasta yeterince depolanır ve glikoz kan dolaşımına girdiğinde salınır.
Aynı zamanda insülinin hücrelere bağlanması için gerekli olan sindirim enzimlerinin doğru bir şekilde kullanılmasına izin verir, bu nedenle glikoz, yağ olarak depolanmak yerine vücut için yakıt olarak kullanılır.

5. Kan damarlarını destekleyerek kalp sağlığını korur.

Çinko, kardiyovasküler sistem içindeki hücrelerin sağlığını korumak için ihtiyaç duyulurken, aynı zamanda iltihaplanma ve oksidatif stresi de düşürür.
Damarları çizen hücrelerin ince tabakası olan endotel, kısmen yeterli çinko seviyesine dayanır.
Çinko, sağlıklı dolaşımı destekleyerek kalp sağlığını geliştirir, tıkanmış ya da hasar görmüş arterlerin yüksek tansiyonu ve kolesterol düzeyleri için doğal bir çare olarak yardımcı olur.

6. Diyareyi önler.

Çinko eksikliği kronik sindirim problemleri ve diyare hastalığı ile direk ilgilidir, bu nedenle çinko desteğinin hem profilaksi hem de akut diyare tedavisi olarak etkili olduğu gösterilmiştir.

7. Doğurganlığı arttırır.

Çalışmalar, çinkonun doğurganlıkta önemli bir rol oynadığını, özellikle erkeklerdeki serum testosteron düzeylerini yükselttiğini göstermektedir.
Normal genç erkeklerde diyetten kaynaklanan çinko kısıtlaması ve eksikliği serum testosteron konsantrasyonlarında belirgin bir düşüş yapar ve bu da üremeye olumsuz etkiler yapabilir.
Wayne Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından yürütülen bir çalışmada, 20 haftalık çinko kısıtlamasından sonra hastalara çinko takviyesi vererek erkeklerin çoğunda etkili testosteron artışı sağlanmış.

Çinko, kadın yumurtalarının büyüme sürecinde yeterli çinko seviyesine ihtiyaç duyulduğundan kadın doğurganlığını da etkiler, aksi takdirde yumurtalar düzgün olgunlaşamaz ve ovulasyon sıkıntısı ortaya çıkar.

8. Besin emilimi ve sindirime yardımcı olur.

Çinko, protein sentezini etkiler ve vücut tüketilen besinlerden amino asit kullanılmasını gerektirir.
Aynı zamanda vücudun ana enerji kaynaklarından biri olan gıdalardaki karbonhidratların parçalanmasında yer alır.
Bu nedenle, çinko eksikliği düşük enerji seviyelerine neden olabilir.

9. Karaciğer sağlığını destekler.

Çinko desteği enfeksiyon olasılığını azaltır ve karaciğer hasarının daha düşük seviyelere indirir.
Çinko, karaciğerdeki iltihaplanmayı azaltmak için temizlik yaparken, serbest radikal hasarını azalttığında, besin emiliminde yardımcı olur ve uygun atık eliminasyonuna yardımcı olabilir.

10. Kas gelişimi ve onarımına yardımcı olur.

Çinko, hücre bölünmesi ve büyümesinde çok önemli rol oynar, bu nedenle çinko, vücudun kendisini iyileştirmesini, kas ve iskelet sistemlerinde mukavemeti korumasını mümkün kılarak, kas onarımına ve büyümesine fayda sağlar.
Çinko, kas kütlesi ve sağlıklı bir metabolizma oluşturan testosteron, büyüme hormonu ve insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) salınımında da yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2021© BioSimya.Tüm hakları saklıdır.